Warsztat kompozytora

Zbigniew Pakuła
mat.red.

Warsztat kompozytora

Nowa odsłona wystawy stałej poświęconej postaci wybitnego kompozytora Aleksandra Tasmana została przygotowana przez Muzeum Miasta Łodzi.

Prowadzona na ekspozycji narracja odwołuje się do pięciolinii i symbolizuje pięć kategorii. Czas – który niczym metrum w muzyce porządkuje wszystkie wydarzenia. Polak bo Tansman zawsze czuł się Polakiem i nawiązywał do polskiej tradycji. Obywatel świata – bo podróżował i żył w różnych krajach, zawsze poszukiwał w muzyce uniwersalnych wartości, które uosabiało światowe dziedzictwo kulturowe. Artysta – bo muzyka była treścią jego życia. Człowiek – bo muzyka to przede wszystkim ludzkie emocje.

Twórcy wystawy postawili  na jej interdyscyplinarność. Poprzez wplecenie elementów nauk humanistycznych, teorii muzyki, a także kreacji własnej, wędrówka po ekspozycji stała się jej aktywnym odkrywaniem. Zwiedzający zostają zachęceni do wejścia w interakcję z architekturą wystawy.  Multimedialne rozwiązania mają działać na zmysły, emocje i wyobraźnię. Ewenementem jest zaproszenie gości do wejścia w skórę dyrygenta. Specjalnie przygotowana aplikacja wykorzystująca system wykrywania ruchu prowadzi uczestników przez naukę dyrygowania zespołem. Trzymając w ręku urządzenie na podczerwień, przypominające batutę dyrygenta, użytkownik może sam odwzorowywać pokazany na monitorze obraz. Nauka dyrygowania przebiega od prostych ruchów do bardziej skomplikowanych, od nauki rytmicznego poruszania batutą do wykonywania określonych ruchów na 2/4, 3/4, 4/4.

Ponieważ Tansman często komponował muzykę do audycji radiowych, na wystawie zbudowane zostało studio dźwiękowe nawiązujące do pokoju montażowego (tzw. reżyserki). Na dotykowym monitorze zainstalowana została aplikacja, która przybliża pracę reżysera dźwięku. Użytkownicy mogą samodzielnie oczyścić z szumów stare nagrania lub zmiksować utwór Tansmana, nadając mu dowolne tempo, barwę czy dynamikę. Każdemu zadaniu towarzyszy profesjonalny tutorial wyjaśniający zagadnienia pracy z dźwiękiem.  Najmłodsi  mogą skorzystać z aplikacji służącej do komponowania własnej melodii złożonej z dźwięków miasta. We wszystkich aplikacjach wykorzystana została koncepcja warstw, czyli możliwość dostosowania na bieżąco przez użytkownika prezentowanych treści do własnego poziomu zainteresowania i kompetencji..

Zwiedzający mogą skorzystać z audioprzewodnika, by wzbogacić swoją wizytę w gabinecie kompozytora o informacje przekazywane przez narratora oraz pobrać specjalnie przygotowaną aplikację mobilną czy bezpłatny katalog w języku polskim, angielskim i francuskim. Otwarcie ekspozycji łączy się z 100. rocznicą powstania Łódzkiej Filharmonii Muzycznej, z którą Tansman, jako młody student, współpracował. Jest wydarzeniem towarzyszącym Międzynarodowemu Festiwalu Indywidualności Muzycznych. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

© Copyright 2014