Prawie jak w USA

Sławomir Szarafin

Black Space

twórcy: Anat Gafni i Sahar Shavit

Izrael, 2020–2021

premiera na Netfliksie: 27.05.2021

 

Prawie jak w USA

 

Twórcy ośmioodcinkowego thrillera wyprodukowanego przez Reshet sięgnęli po gatunkową, z ducha amerykańską opowieść o szkolnej strzelaninie, sytuując ją w izraelskich realiach. Przedstawiona w serialu historia pozornie wydaje się dość oczywista. Po tym, jak grupa postaci ubranych w maski jednorożców oddaje strzały podczas licealnego przedstawienia i zabija cztery osoby, na miejsce dociera przebywający w pobliżu policjant Rami Davidi, a wkrótce po nim reszta lokalnych mundurowych. Na dachu zostają „złapani” ukrywający się tam palestyńscy robotnicy, a władze zbrodnię odruchowo uznają za akt terrorystyczny. Z natury przeciwstawiający się autorytetom Davidi uważa inaczej. Podczas szkolnej uroczystości upamiętniającej ofiary informuje zaskoczoną młodzież, że to wśród nich ukrywają się sprawcy.

Davidi – facet w średnim wieku, wiecznie będący na skraju wybuchu wściekłości, zupełnie pozbawiony zdolności interpersonalnych, nieokrzesany i stosujący brutalne metody śledztwa – to schematycznie naszkicowany, twardy i toporny glina. W sumie nic dziwnego – reprezentuje przecież służbę niecieszącą się zbyt dobrą opinią w izraelskim społeczeństwie. Telewizyjny aktor Guri Alfi odmalowuje tę postać w kilku wyrazistych kolorach, mieszając solidną dawkę testosteronu z niepokojem i wycofaniem typowymi dla mężczyzny, który ma problem z tym, iż niedługo zostanie ojcem, i zdaje się wciąż niegotowy do tej nowej, jakże odpowiedzialnej roli. Do tego dochodzi wyraźnie odczuwalny mrok bohatera. Davidi nosi w sobie traumatyczne doświadczenie z młodości, gdy sam uczył się w tej samej szkole, do której trafia po latach niczym na zbieg tragicznego przypadku rodem z greckiej tragedii. Dawna i nowa tajemnica muszą zatem zostać rozwikłane.

Twórcy ukazują system publicznej edukacji, w której mieszają się nastolatki z bogatszych i biedniejszych rodzin. Pozwala to na eksplorowanie osobistych konfliktów i antyspołecznych zachowań – to w nich źródła strzelaniny doszukuje się policjant. Tytuł serialu wziął się zresztą od nazwy aplikacji, z której korzystają licealiści, aby anonimowo ze sobą rozmawiać. W Black Space mamy do czynienia z pełnowymiarową opowieścią o świecie zagubionych nastolatków u progu dorosłości. To właśnie wyraziste i złożone role młodych aktorów są główną zaletą serii, doskonale nadającej się na binge-watching.

Serial został nakręcony w Riszon le-Cijjon – czwartym co do wielkości izraelskim mieście. Usytuowanie fabuły serialu poza stolicą pozwala na zbudowanie wizualnej opowieści o quasi-prowincji. To świat przywodzący na myśl amerykańskie przedmieścia, przestrzeń pozornie spokojną i bezpieczną, skrywającą wiele tajemnic.

 

Sławomir Szarafin

© Copyright 2014