Pil Peled w Krakowie

Zbigniew Pakuła
Pil Peled w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie na otwarciu swojej wystawy. Fot. Zbigniew Pakuła

Pil Peled w Krakowie

W ramach 23. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie swoje prace graficzne wystawiał Pil Peled  – jeden z najważniejszych streetartowców izraelskich.

Artysta prócz tworzenia murali, zajmuje się także projektowaniem plakatów i okładek płyt. Jest jednym z najlepszych, izraelskich grafików, a przy tym także projektantem. Zaprojektował wnętrza kilku znanych klubów w Tel Awiwie, projektuje ubrania i gadżety firmując je własnym nazwiskiem. Współpracował także z MTV Izrael.  Swoje prace prezentował m.in. w Chinach na festiwalu ART BEIJING.

Wystawa, jaką przygotował na Festiwal Kultury Żydowskiej  to wybór prac wykonanych w kilku ostatnich latach. Są to grafiki w różnych stylach i technikach, gdzie dominuję zarówno realizm, jak i surrealizm. Prace Pil Peleda to w większości monochromatyczne obrazy, migawki z dzieciństwa, które ilustrują to, co z niego najbardziej pamiętamy. Postacie przedstawione zostały przez artystę, jako swego rodzaju alegorie, zdominowane uczucia, jakie towarzyszą współczesnemu dzieciństwu. Możemy się, więc dopatrzeć wielu odcieni dziecięcych wspomnień, w których dużą role odgrywają emocje od radości, poprzez smutek, i wreszcie strach. Jest to na pewno sztuka wymagająca, ale to właśnie sprawi, że zapada w pamięć. Można powiedzieć, że powrót do dzieciństwa nie jest tylko i wyłącznie sentymentalnym, sielankowym odczuciem, ale także zmaganiem się z tym, co było niezrozumiałe. Zmaganiem się z relacjami pomiędzy rzeczywistości a marzeniami.

Wystawa prezentowana była od 1 do 3 lipca w Centrum Kultury Żydowskiej przy ulicy Meiselsa.

© Copyright 2014