Artystyczna walka bez broni

Zbigniew Pakuła
Emilia Rydel
Artystyczna walka bez broni
Artystyczna walka bez broni
Artystyczna walka bez broni
Artystyczna walka bez broni

Historia rozpoczyna się w 2012 roku, kiedy w Tel Awiwie doszło do niespodziewanego ataku terrorystycznego. Właśnie w takim momencie doszło do spotkania dwóch grup teatralnych, czeskiego Teatru Novogo Fronta i izraelskiego Teatru Clipa. Członkowie Clipy w rozmowie z dziennikarzem „The Prague Post” mówili o tym, że znaleźli się w absurdalnej sytuacji. Kiedy w mieście rozgrywała się ludzka tragedia, oni omawiali zagadnienia związane ze sztuką. Inni zaś musieli chronić dzieci własnym ciałem. Ta sytuacja była fundamentem późniejszego spektaklu. „With Unarmed Forces” rozpoczyna się w przestrzeni której tak naprawdę nie da się określić. W zamknięciu znajdują się kobieta i mężczyzna. Para straciła dzieci, lecz nie wiadomo, jak do tego doszło. Sytuacja ta ma wymiar uniwersalny i może się odnosić do dowolnych konfliktów na świecie, które często toczą się bez celu. Grupom zależało, aby pokazać najbardziej prymitywne początki nienawiści pomiędzy ludźmi. Za pomocą eksperymentalnych technik teatralnych ukazali, jak łatwo ludzie poddają się manipulacji. Spektakl to wyprawa w głąb nietolerancji i nienawiści, ludzkich pragnień aby walczyć, nigdy kochać. Projekt „With Unarmed Forces” ma charakter międzynarodowy. Był już wystawiany w Izraelu, Czechach, Słowacji, jak również w Polsce. W Poznaniu na deskach Sceny Roboczej pojawił się pod koniec września. Izraelska reżyserka, Idit Herman to postać z bardzo dużym dorobkiem artystycznym, wielokrotnie nagradzana i doceniana na całym świecie. Wraz z Teatrem
Clipa współtworzy widowiska łączące elementy sztuki teatralnej, tanecznej i muzycznej. W Izraelu spektakl „With Unarmed Forces” wzbudził wiele kontrowersji. Niektórzy głośno kryli swoje oburzenie, inni zaś w listach opisywali swoje doświadczenia, przesyłali maile ze swoimi refleksjami. Na wszystkich wpłynął obraz natury niekończących się konfliktów.

Emilia Rydel


Projekt „With Unarmed Forces” był w Poznaniu prezentowany 26.09.2014 r. na Scenie Roboczej Teatru Strefa Ciszy. Wcześniej poznański teatr zrealizował z izraelskim teatrem Clipca spektakl „Salto Mortale”. Jego premiera w Tel Awiwie miała miejsce 16 października 2008 r. w ramach Roku Polskiego w Izraelu.

© Copyright 2014