Izrael

Na skrawku ziemi

Zbigniew Pakuła

Paweł Smoleński Wnuki Jozuego, Wydawnictwo Czarne Wołowiec 2019

43. Toronto International Film Festival: „Hatzlila”

Data wydarzenia: 
6 wrzesień 2018 - 16 wrzesień 2018
„Hatzlila”, reż. Yona Rozenkier

Pełnometrażowy debiut Yony Rozenkiera „Hatzlila” zapewnia seans równie immersyjny, co „Foxtrot” Samuela Maoza. Siła filmu bierze się z tego, że reżyser opiera się na osobistej biografii, zarazem odnosząc się do traum i lęków męskich, narodowych, ludzkich.

ŻYDOWSKIE MOTYWY. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Warszawie

Data wydarzenia: 
24 maj 2017 - 28 maj 2017
ŻYDOWSKIE MOTYWY. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Warszawie

W dniach 24-28 maja w warszawskim Kinie Muranów odbędzie się 13. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy. W tegorocznym programie znalazło się ponad 30 fabuł, dokumentów i krótkich metraży o tematyce żydowskiej z całego świata – m. in. z Izraela, Niemiec, Polski, Francji, Rumunii i Stanów Zjednoczonych. Pokazom festiwalowym towarzyszyć będą dyskusje z autorami filmów.

 

Festiwal Żydowskie Motywy od 2004 roku przybliża polskim widzom fascynującą żydowską kulturę, pielęgnuje pamięć o wspólnej przeszłości Polaków i Żydów oraz promuje idee tolerancji i kulturowej otwartości poprzez uniwersalny język sztuki filmowej.

 

Nie żyje Roman Frister

Data wydarzenia: 
9 luty 2015
Roman Frister
W wieku 87 lat zmarł Roman Frister, dziennikarz tygodnika "Polityka", pisarz. Urodził się w Bielsku. W czasie II wojny światowej więzień obozów Mauthausen i Auschwitz.
"Polityka" poinformowała, że zmarł wieloletni współpracownik tygodnika - Roman Frister.Dziennikarz, urodzony 17 stycznia 1928 roku w Bielsku, przez lata był korespondentem tygodnika na Bliskim Wschodzie.

Nowa książka Ryszarda LӧWA

Zbigniew Pakuła
Data wydarzenia: 
25 listopad 2014
Nowa książka Ryszarda LӧWA

W serii "Przełomy/Pogranicza" Uniwersytet w Białymstoku wydał pracę "Literackie podsumowania". Jej autorem jest Ryszard LӧW, "człowiek-instytucja" polskojęzycznego życia literackiego w Izraelu. Prof. Dariusz Konrad Sikorski słusznie nazywa autora "stróżem pamięci" . Ryszard LӧW bowiem od wielu lat przywołuje ślady polskości. Znajduje je w Izraelu, a odsłania przed  polskimi czytelnikami. "Literackie podsumowania" to zajmująca i przejmująca lektura polsko-żydowskiego splotu, którego wnikliwym obserwatorem jest autor książki o której napiszemy więcej już wkrótce.     

Żydowskie garncarki z Niemiec po 1933 r.

Zbigniew Pakuła
Emilia Rydel
  “Wodny taniec“, Kibuc Urim, 1947 © Muzeum Żydowskie w Berlinie
Wystawa: Żydowskie garncarki z Niemiec po 1933 roku (kurator Michal Friedlander)

             Na początku XX wieku kobiety stopniowo zaczęły pozyskiwać akceptację w różnych dziedzinach sztuki artystycznej, która przez długi czas zdominowana była przez mężczyzn. Wówczas sztuki użytkowe, takie jak grafika, projektowanie tkanin, czy ceramika nie były jeszcze traktowane jako synonim sztuk pięknych.  Do dwudziestowiecznej historii sztuki dołączyła nowoczesna ceramika żydowska, łączaca proste, geometryczne formy z floralną lub abstrakcyjną ornamentyką. Historię kobiet, które współtworzyły ten rodzaj rzemiosła artystycznego opisuje nowa wystawa w Jüdisches Museum Berlin.

Jestem tą, która tam była. Rozmowa z Irit Amiel

Zbigniew Pakuła
Z Irit Amiel rozmawia Remigiusz Grzela
Jestem tą, która tam była. Rozmowa z Irit Amiel
Subskrybuje zawartość

© Copyright 2014