Izrael

Zmarł Natan Zach

(MS)

W piątek, 6 listopada 2020 roku w wieku 89 lat zmarł w Ramat Gan izraelski poeta, tłumacz, prozaik i krytyk literacki Natan Zach. Laureat Nagrody Bialika w 1982 roku i Nagrody Izraela w dziedzinie poezji hebrajskiej w 1995 roku, najważniejszego izraelskiego odznaczenia przyznawanego twórcom kultury i nauki. Uznawany za jednego z poetów pokolenia Dor Taszach (pokolenia twórców Państwa Izrael w 1948 roku).

Bokser z Kalisza

Halina (Hila) Marcinkowska
Bokser z Kalisza
Bokser z Kalisza
Bokser z Kalisza

Icek Jakub Szpringer, syn Aszera i Goldy, urodził się w Kaliszu, w środę 10 czerwca 1926 roku. Rodzina Szpringerów mieszkała w Kaliszu przy ulicy Nowej 2
(obecna ulica Złota) – rodzice, rodzeństwo Icka: Róża (ur. 1923), Dawid (ur. 1925) i on sam. Przed wojną przeprowadzają się na ulicę Ciasną 8.
Trenował boks w „Makabi” Kalisz, był członkiem kaliskiego Betaru1. Wyróżniał się wśród rówieśników sprawnością fizyczną, ale także tym, że zawsze można było na niego liczyć, zwłaszcza kiedy trzeba było stanąć w obronie słabszych. Nie wykorzystywał jednak swej siły w walce między chłopakami z Betaru i Ha-Szomer

W drodze do Erec Israel

Zbigniew Pakuła

W okresie międzywojennym wyjeżdżali do Palestyny. Po wojnie do powstałego w 1948 roku państwa Izrael, a także do Stanów Zjednoczonych, Australii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Wenezueli. Poznaniaków ocalonych z Zagłady nie było wielu. Ci, którzy osiedlili się w Izraelu, założyli organizację ziomkowską, w latach 1992–1994  upamiętnili w Jad Waszem swoich braci zamordowanych przez nazistów i wydali Księgę pamięci poznańskich Żydów[1]. Jednej z ulic w Tel Awiwie nadali nazwę „rehow kehilat Poznan” (ulica gminy Poznań).

Masakra w Monachium

Data wydarzenia: 
5 wrzesień 2020
Masakra w Monachium
Masakra w Monachium
Masakra w Monachium
Groby pięciu ofiar, na cmentarzu Kirjat Szaul w Tel Awiwie
Budynek w którym była zakwaterowana drużyna olimpijska
Tablica pamiątkowa w wiossce olimpijskiej w Monachium

Dzisiaj mija 48 lat od ataku terrorystycznego w czasie letnich igrzysk olimpijskich w Monachium w 1972 r., kiedy to członkowie palestyńskiej organizacji Czarny Wrzesień wzięli za zakładników 11 członków izraelskiej drużyny olimpijskiej. W zamachu Palestyńczycy zabili 11 izraelskich sportowców i trenerów oraz jednego oficera niemieckiej policji. Pięciu z ośmiu terrorystów zostało zabitych podczas próby odbicia zakładników, trzech pozostałych przy życiu terrorystów schwytano. Zostali oni uwolnieni przez RFN w następstwie porwania przez Czarny Wrzesień samolotu pasażerskiego linii Lufthansa. Odpowiedzią Izraela na zamach były operacje „Wiosna Młodości” i „Gniew Boży”.

Zmarł Jonatan Barkai

Data wydarzenia: 
16 kwiecień 2020
Jonatan Barkai,
Okładki tomików, "Short Report" (Ra'anana 2010), "Utracona metropolia" i "Morderczy wizerunek" (Lublin 2013)

Zmarł Jonatan Barkai, reżyser, aktor i poeta. Urodził się w 1937 r. jako Jonatan Berkowicz. Zagładę przeżył na aryjskich papierach, uratowany wraz z matką przez katolickiego księdza. Od 1951 r. mieszkał w Izraelu. Był członkiem Izraelskiego Instytutu Teatralnego. Zajmował się tłumaczeniami polskich autorów na język hebrajski (m.in. wierszy Tomasza Jastruna i Rafała Wojaczka). W Polsce ukazały się w 2013 r. jego tomiki poezji Zatracona metropolia i Morderczy wizerunek. W jednym z  wierszy napisał: „W swym ostatnim wierszu, który jest już w niebie / Poeta pośmiertną modlitwę odmówi sam za siebie”.

Obietnica w obiektywie. Wystawa w Jüdisches Museum

Zbigniew Pakuła
Frédéric Brenner zaprosił znanych fotografików z ośmiu państw do Izraela i na terytoria Zachodniego Brzegu do udziału w projekcie This Place. Po czterech latach pracy powstała złożona opowieść artystów, których zafascynował krajobraz tej ziemi, jej mieszkańcy i ich codzienne życie. Ponad 200 fotografii zgromadzonych w berlińskim muzeum tworzy wielowarstwowy portret, skomplikowany i opowiedziany z wielu perspektyw.

Inicjator projektu i fotograf, Frédéric Brenner, chciał wyjść poza kanon zdjęć typowych dla tego regionu, znanych z przewodników i mediów skupionych na wydarzeniach politycznych. Jego buntownicza idea zainteresowała wielu uznanych artystów. Poza pomysłodawcą w projekcie udział wzięli: Wendy Ewald, Martin Kollár, Josef Koudelka, Jungjin Lee, Gilles Peress, Fazal Sheikh, Stephen Shore, Rosalind Fox Solomon, Thomas Struth, Jeff Wall i Nick Waplington. Wszyscy pochodzili spoza Izraela i Zachodniego Brzegu. Nad projektem pracowali w latach 2009–2012. Wybierając fotografowane motywy i tematy, każdy z nich mógł snuć opowieść z własnej, indywidualnej perspektywy.

Na skrawku ziemi

Zbigniew Pakuła

Paweł Smoleński Wnuki Jozuego, Wydawnictwo Czarne Wołowiec 2019

43. Toronto International Film Festival: „Hatzlila”

Data wydarzenia: 
6 wrzesień 2018 - 16 wrzesień 2018
„Hatzlila”, reż. Yona Rozenkier

Pełnometrażowy debiut Yony Rozenkiera „Hatzlila” zapewnia seans równie immersyjny, co „Foxtrot” Samuela Maoza. Siła filmu bierze się z tego, że reżyser opiera się na osobistej biografii, zarazem odnosząc się do traum i lęków męskich, narodowych, ludzkich.

ŻYDOWSKIE MOTYWY. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Warszawie

Data wydarzenia: 
24 maj 2017 - 28 maj 2017
ŻYDOWSKIE MOTYWY. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Warszawie

W dniach 24-28 maja w warszawskim Kinie Muranów odbędzie się 13. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy. W tegorocznym programie znalazło się ponad 30 fabuł, dokumentów i krótkich metraży o tematyce żydowskiej z całego świata – m. in. z Izraela, Niemiec, Polski, Francji, Rumunii i Stanów Zjednoczonych. Pokazom festiwalowym towarzyszyć będą dyskusje z autorami filmów.

 

Festiwal Żydowskie Motywy od 2004 roku przybliża polskim widzom fascynującą żydowską kulturę, pielęgnuje pamięć o wspólnej przeszłości Polaków i Żydów oraz promuje idee tolerancji i kulturowej otwartości poprzez uniwersalny język sztuki filmowej.

 

Nie żyje Roman Frister

Data wydarzenia: 
9 luty 2015
Roman Frister
W wieku 87 lat zmarł Roman Frister, dziennikarz tygodnika "Polityka", pisarz. Urodził się w Bielsku. W czasie II wojny światowej więzień obozów Mauthausen i Auschwitz.
"Polityka" poinformowała, że zmarł wieloletni współpracownik tygodnika - Roman Frister.Dziennikarz, urodzony 17 stycznia 1928 roku w Bielsku, przez lata był korespondentem tygodnika na Bliskim Wschodzie.

Nowa książka Ryszarda LӧWA

Zbigniew Pakuła
Data wydarzenia: 
25 listopad 2014
Nowa książka Ryszarda LӧWA

W serii "Przełomy/Pogranicza" Uniwersytet w Białymstoku wydał pracę "Literackie podsumowania". Jej autorem jest Ryszard LӧW, "człowiek-instytucja" polskojęzycznego życia literackiego w Izraelu. Prof. Dariusz Konrad Sikorski słusznie nazywa autora "stróżem pamięci" . Ryszard LӧW bowiem od wielu lat przywołuje ślady polskości. Znajduje je w Izraelu, a odsłania przed  polskimi czytelnikami. "Literackie podsumowania" to zajmująca i przejmująca lektura polsko-żydowskiego splotu, którego wnikliwym obserwatorem jest autor książki o której napiszemy więcej już wkrótce.     

Żydowskie garncarki z Niemiec po 1933 r.

Zbigniew Pakuła
Emilia Rydel
  “Wodny taniec“, Kibuc Urim, 1947 © Muzeum Żydowskie w Berlinie
Wystawa: Żydowskie garncarki z Niemiec po 1933 roku (kurator Michal Friedlander)

             Na początku XX wieku kobiety stopniowo zaczęły pozyskiwać akceptację w różnych dziedzinach sztuki artystycznej, która przez długi czas zdominowana była przez mężczyzn. Wówczas sztuki użytkowe, takie jak grafika, projektowanie tkanin, czy ceramika nie były jeszcze traktowane jako synonim sztuk pięknych.  Do dwudziestowiecznej historii sztuki dołączyła nowoczesna ceramika żydowska, łączaca proste, geometryczne formy z floralną lub abstrakcyjną ornamentyką. Historię kobiet, które współtworzyły ten rodzaj rzemiosła artystycznego opisuje nowa wystawa w Jüdisches Museum Berlin.

Jestem tą, która tam była. Rozmowa z Irit Amiel

Zbigniew Pakuła
Z Irit Amiel rozmawia Remigiusz Grzela
Jestem tą, która tam była. Rozmowa z Irit Amiel
Subskrybuje zawartość

© Copyright 2014