berlin

Dlaczego Golem ?

Zbigniew Pakuła

Kuratorki Emily D. Bilski i Martina Lüdicke przypominają, że golema spotykamy już w najstarszych tekstach żydowskich. Stworzony był z materii nieożywionej, a do życia powoływano go za pomocą hebrajskich liter. Wyrósł z mistycznych teorii i z biegiem czasu stawał się popularną postacią, spotykaną w podaniach i legendach, w kulturze

Cud przeżycia. Wokół myśli Leo Baecka

Zbigniew Pakuła
Małgorzata Grzywacz
Leo Baeck

Małgorzata Grzywacz

Wokół myśli Leo Baecka

Cud przeżycia

 

Zbliżając się do 60. rocznicy śmierci wybitnego Wielkopolanina, urodzonego 23 maja 1873 roku w Lesznie, przybliżmy wybrane aspekty jego życia, działalności i pisarskiego dorobku.

Spoglądając na życiorysy zasłużonych, staramy się odkryć przesłanie płynące z perspektywy spuścizny, jaką pozostawiają przyszłym pokoleniom. A jak mierzyć oddziaływanie wybitnych rabinów i rabinek (także!) ? – pewnie podobnie, tak jak innych nauczycieli życia duchowego, obecnych w każdej religii. Każdy z nas na swojej drodze spotka ich wielu, lecz do końca życia pamiętamy tylko tych najważniejszych.

Jak Regina Jonas zmieniała świat

Małgorzata Grzywacz
Regina Jonas
Regina Jonas

Małgorzata Grzywacz

Jak Regina Jonas zmieniała świat

W osiemdziesiątą rocznicę pierwszej ordynacji rabinackiej  kobiety[1]

Kolekcja berlińska

Emilia Rydel

Żydzi w czasie I wojny światowej. Kolekcja berlińska

Heini odnalazł rodzinę

Zbigniew Pakuła
Judith Kessler
Heini

Heini odnalazł rodzinę

Żydowskie garncarki z Niemiec po 1933 r.

Zbigniew Pakuła
Emilia Rydel
  “Wodny taniec“, Kibuc Urim, 1947 © Muzeum Żydowskie w Berlinie
Wystawa: Żydowskie garncarki z Niemiec po 1933 roku (kurator Michal Friedlander)

             Na początku XX wieku kobiety stopniowo zaczęły pozyskiwać akceptację w różnych dziedzinach sztuki artystycznej, która przez długi czas zdominowana była przez mężczyzn. Wówczas sztuki użytkowe, takie jak grafika, projektowanie tkanin, czy ceramika nie były jeszcze traktowane jako synonim sztuk pięknych.  Do dwudziestowiecznej historii sztuki dołączyła nowoczesna ceramika żydowska, łączaca proste, geometryczne formy z floralną lub abstrakcyjną ornamentyką. Historię kobiet, które współtworzyły ten rodzaj rzemiosła artystycznego opisuje nowa wystawa w Jüdisches Museum Berlin.

Subskrybuje zawartość

© Copyright 2014