Masakra w Monachium

Data wydarzenia: 
5 wrzesień 2020
Masakra w Monachium
Masakra w Monachium
Masakra w Monachium
Groby pięciu ofiar, na cmentarzu Kirjat Szaul w Tel Awiwie
Budynek w którym była zakwaterowana drużyna olimpijska
Tablica pamiątkowa w wiossce olimpijskiej w Monachium

Dzisiaj mija 48 lat od ataku terrorystycznego w czasie letnich igrzysk olimpijskich w Monachium w 1972 r., kiedy to członkowie palestyńskiej organizacji Czarny Wrzesień wzięli za zakładników 11 członków izraelskiej drużyny olimpijskiej. W zamachu Palestyńczycy zabili 11 izraelskich sportowców i trenerów oraz jednego oficera niemieckiej policji. Pięciu z ośmiu terrorystów zostało zabitych podczas próby odbicia zakładników, trzech pozostałych przy życiu terrorystów schwytano. Zostali oni uwolnieni przez RFN w następstwie porwania przez Czarny Wrzesień samolotu pasażerskiego linii Lufthansa. Odpowiedzią Izraela na zamach były operacje „Wiosna Młodości” i „Gniew Boży”.

Wyjazd izraelskich sportowców na olimpiadę do Republiki Federalnej Niemiec poprzedziła gorąca dyskusja (od zakończenia wojny minęło zaledwie 27 lat), czy w igrzyskach powinni uczestniczyć Izraelczycy. Ostatecznie uznano, że udział Izraela w igrzyskach będzie symbolicznym dowodem, że plan zniszczenia narodu żydowskiego nie powiódł się. Dodatkowo igrzyska w Monachium miały odbywać się jedynie 16 km od Dachau – pierwszego nazistowskiego obozu koncentracyjnego. Izraelska drużyna olimpijska tuż przed rozpoczęciem igrzysk odwiedziła obóz, a trener szermierki – Andre Spitzer – złożył wieniec w hołdzie pomordowanym.

4 września w drużynie izraelskiej panowała radosna atmosfera. Wieczorem sportowcy zjedli kolację z  izraelskim aktorem Szemu’elem Rodenskim. W drodze powrotnej szef sportowej ekipy Lalkin odmówił swemu 13-letniemu synowi pozwolenia na spędzenie nocy w pokojach sportowców (co  uratowało mu życie). 5 września, o 4:30 rano lokalnego czasu, ośmiu ubranych w dresy członków „Czarnego Września” niosących torby marynarskie, w których ukryto karabiny szturmowe AK, pistolety Tokariewa oraz granaty wdrapało się na 2-metrowy płot z pomocą nieświadomych amerykańskich sportowców, którzy wracali po kryjomu do wioski olimpijskiej. Po wdarciu się terroryści użyli skradzionych kluczy, by wejść do dwóch mieszkań przy Connollystraße 31, zamieszkanych przez izraelską drużynę olimpijską.

Dokładny przebieg wydarzeń i nieudanej akcji odbicia zakładników uwięzionych przez terrorystów można znaleźć na licznych stronach internetowych. Warto tez obejrzeć serial „Tuż przed tragedią” (National Geographic Channel, 2006) poświęconemu wydarzeniom w Monachium w 1972 r. i kilka innych na ten temat filmów.

© Copyright 2014