3. spacer z przewodnikiem śladami poznańskich Żydów

Data wydarzenia: 
8 wrzesień 2018
Spacer „Śladami poznańskich Żydów”: podwórko przed Domem Spotkań
Spacer „Śladami poznańskich Żydów”: podwórko przed Domem Spotkań
Spacer „Śladami poznańskich Żydów”:wnętrze Domu Spotkań

ŻYDOWSKI POZNAŃ

Trzecia wycieczka śladami poznańskich Żydów jest bezpłatna i potrwa do 2 godzin. Spotykamy się przed wejściem do kościoła na skrzyżowaniu ul. Szewskiej i Dominikańskiej o godz. 15:00. Nie obowiązują wcześniejsze zapisy.

Prowadzenie: Marta Tracewska

Podczas spaceru śladami poznańskich Żydów przypomnimy ich historię. Odwiedzimy Dom Spotkań, w którym obejrzymy wystawę „Siostry Perkal. Żydowska rodzina z Chwaliszewa”. Dotrzemy do miejsc, gdzie istniały synagogi, dowiemy się kim był Akiva Eger, poznamy ulubioną kawiarnię poznańskich Żydów przed wojną. Usłyszmy historie znanych przemysłowców, kupców i mecenasów, którzy przyczynili się do rozkwitu Poznania. Dowiemy się dlaczego przy Alejach Marcinkowskiego stoi Golem i odkryjemy związek fontanny z delfinami ze znaną żydowską rodziną. Odwołamy się do rodzinnych historii poznańskich Żydów. Spacer zakończymy w miejscu, które wszyscy znają, choć dawniej był to cmentarz żydowski. 
Wycieczkę wzbogacą archiwalne zdjęcia, które ożywią poznane miejsca i przypomną żydowskich mieszkańców miasta.
W Poznaniu Żydzi mieszkali od 800 lat, a gmina żydowska była jedną z najważniejszych w Polsce. Na przestrzeni dziejów istniało 20 bóżnic i domów modlitwy. Działały szkoły żydowskie, sierocińce, schroniska i szpitale, biblioteki. Żydzi zajmowali się handlem i prowadzili przedsiębiorstwa. Działały partie polityczne. Holocaust przerwał historię poznańskich Żydów. Ale i po wojnie – do marca 1968 roku - odnajdziemy ślady ich obecności. Po latach stają się one coraz bledsze.

Wycieczka organizowana przez Stowarzyszenie Miasteczko Poznań w ramach programu „Otwarta Żydowska” dofinansowywanego z budżetu miasta Poznania. #poznanwspiera

© Copyright 2014