Toruń

Rivka Chwoles. Jeżeli przeżyję...

Zbigniew Pakuła

Rivka Chwoles wojnę przeżyła dzięki ucieczce z wileńskiego getta na aryjską stronę. W latach 50. z sowieckiej rosji wyjechała do Polski, by wkrótce wyemigrować do aszdod. Miała bogate życie – powie jej bratanek Milij – ale wolałaby, żeby to, co ją w życiu spotkało, nigdy się nie wydarzyło. szczęśliwie doczekała dnia, w którym jej obrazy pokazano w rodzinnym mieście – Wilnie.

Życie sztetla

Data wydarzenia: 
14 styczeń 2016 - 15 styczeń 2016
Życie sztetla
Życie sztetla

Toruń będzie miejscem ogólnopolskich obchodów 19. Dnia Judaizmu. Z tej okazji Muzeum Uniwersyteckie i Archiwum Emigracji we współpracy z Marszałkiem Województwa Kujawsko-Pomorskiego organizują wystawę pt.: ŻYCIE SZTETLA W SZTUCE ŻYDÓW POLSKICH NA ŚWIECIE W XX W.

Wystawa zostanie otwarta 14 stycznia o godz. 14 w Muzeum Uniwersyteckim (Plac Rapackiego 1). W programie wykłąd dr Joanny Lisek "Sztetl w kulturze" i koncert aktorów Teatru Muzycznego (w repertuarze - piosenki żydowskie).  

 

Żyli wśród nas

Zbigniew Pakuła
Hubert Czachowski, Justyna Słomska-Nowak
Izbica Kujawska
Projekt Muzeum Etnograficznego w Toruniu

Projekt Muzeum Etnograficznego w Toruniu

Żyli wśród nas

W 2011 roku Muzeum Etnograficzne w Toruniu razem z Urzędem Marszałkowskim zrealizowało projekt „Żydzi w województwie kujawsko pomorskim”. Zadanie obejmowało kilka przedsięwzięć - opracowanie i druk wydawnictwa, zorganizowanie konferencji i wystawy wielkoformatowych zdjęć, które weszły do publikacji. Całość realizowana była w ramach projektu „Edukacja regionalna drogą do umocnienia tożsamości regionalnej i marki województwa kujawsko-pomorskiego”.

Subskrybuje zawartość

© Copyright 2014