macewy

Historia cmentarza żydowskiego w Widawie

Zbigniew Pakuła
Małgorzata Frąckiewicz

Historia widawskich Żydów jest podobna do historii tej społeczności w innych miejscowościach na terenie Polski. Napływ Żydów do Widawy najprawdopodobniej nastąpił już w wiekach XIII–XIV, a gmina żydowska ukształtowała się tutaj około XV wieku. Żydzi mieli zapewnione bezpieczeństwo osobiste i prawo handlu na równi z chrześcijanami. W owym czasie zajmowali się pożyczaniem pieniędzy na procent, handlowali solą i trunkami, posiadali przywilej prowadzenia karczm, młynów oraz dzierżawy różnych opłat państwowych, na przykład targowych, ceł i tym podobnych. W późniejszych wiekach uzyskali zezwolenie na zajmowanie się rolnictwem, z czego rodziny żydowskie w Widawie i okolicy korzystały.

W Kępnie znaleziono macewy

Data wydarzenia: 
29 kwiecień 2020
Fot. Tygodnik Kępiński
W Kępnie znaleziono macewy
W Kępnie znaleziono macewy
W Kępnie znaleziono macewy
W Kępnie znaleziono macewy
W Kępnie znaleziono macewy

Od listopada 2019 roku w Kępnie trwają prace związane z modernizacją ulic na osiedlu Przemysława. Inwestor, Wodociągi Kępińskie, zlecił ostrowskiej firmie Indkadro wymianę starej sieci wodno-kanalizacyjnej i założenie nawierzchni asfaltowej wraz z budową chodników. W kwietniu, w czasie prac drogowych na ulicy Nowowiejskiego robotnicy natrafili na ułożone w ziemi macewy z tutejszego cmentarza żydowskiego na Grzybowie. Były one użyte przez Niemców w czasie okupacji Kępna jako materiał budowlany. O znalezisku anonimowo poinformował „Tygodnik Kępiński” jeden z mieszkańców miasta.

Lapidarium we Wronkach

Zbigniew Pakuła
Data wydarzenia: 
15 grudzień 2014
Lapidarium we Wronkach (uroczyste otwarcie, 15.12.2014 r.)

Niedziela, 14 grudnia br., była zwieńczeniem ogromnej pracy wielu zaangażowanych ludzi, aby macewy, upamiętniające dawnych mieszkańców Wronek wyznania mojżeszowego, zyskały godne miejsce we współczesnej przestrzeni miasta. Lapidarium we Wronkach zostało uroczyście otwarte.

Subskrybuje zawartość

© Copyright 2014