Marek Bochniarz

Przeniesienie punktów ciężkości (Judisches Muzeum)

Marek Bochniarz

W nowej głównej ekspozycji stałej Muzeum Żydowskiego w Berlinie Żydowskie życie w Niemczech – przeszłość i teraźniejszość jej główna kuratorka Cilly Kugelmann stworzyła wielopoziomową opowieść o zawikłanym i przejmującym, a przy tym fascynującym żydowskim losie. To także wypowiedź o ukrytej sile stale odradzającej się kultury. W muzeum odsłania się przed nami ukryta historia cichej walki o godność i prawa dla Żydów w Niemczech, ponadto słyszymy współczesne głosy omawiające współczesne strategie przeciwstawiania się nienawiści, mierzenia się z trudną, antysemicką przeszłością.

Odłączenie ze świata zewnętrznego

Z Veronicą N. Tetelbaum rozmawia Marek S. Bochniarz

Pomimo trwającej pandemii Stowarzyszenie Miasteczko Poznań zdecydowało się zorganizować IV Przegląd Filmów o Tematyce Żydowskiej, który odbył się online w dniach 12–14 listopada 2020 roku. W tym roku naszym partnerem był Pawilon. Udało się nam przygotować program, w którym podtrzymaliśmy kontakt z naszą publicznością… jak zawsze poprzez snucie historii.
Najważniejszym aspektem corocznego przeglądu są dla mnie spotkania z widownią i opowieści o filmach, które mogę zbudować i jej przekazać. Bo do wszystkich filmów na naszych pokazach mam stosunek trochę osobisty. Opieram go na nawiązywaniu kontaktów z twórcami i przeprowadzaniu z nimi wywiadów, traktowanych

It takes that first step to jump off the cliff

Marek Bochniarz

Marek S. Bochniarz interviews Oren Rosenfeld, an Israeli documentary filmmaker, photojournalist, and a film producer.

 

‘Converts’ | “You can’t just decide: OK, I’m gonna be Jewish”

Could you describe the project you are currently working on, ‘Converts’? Tell me about your characters.

Przegląd filmowy/Spotkanie z Michaliną Musielak

Data wydarzenia: 
21 październik 2018 - 22 październik 2018
Michalina Musielak/Fot. Maciej Krajewski
Michalina Musielak/Fot. Maciej Krajewski
Fot. Maciej Krajewski
Fot. Maciej Krajewski
Fot. Maciej Krajewski
Fot. Maciej Krajewski
Fot. Maciej Krajewski

W wypełnionej sali Atelier Łazęga Poznańska, dzięki gościnności Macieja Karjewskiego, Stowarzyszenie Miasteczko Poznań zorganizowało II Przegląd filmów o tematyce żydowskiej. Całością "dyrygował" Marek Bochniarz od lat zafascynowany kinem izraelskim. Publiczność dopisała a spotkanie z Michaliną Musielak wypełniła opowieść reżyserki i bardzo liczne pytania ze strony publiczności. Dziękujemy publiczności. Dziękujemy Maciejowi Krajewskiemu za fotograficzną dokumentację.

A już pod koniec listopada organizujemy kolejny przegląd - Nowe kino izraelskie. Zapraszamy. 

Subskrybuje zawartość

© Copyright 2014