Mikołaj Grynberg

Ćwiczenia z żegnania wspomnień (rec., M.Grynberg, Poufne)

Marzena Dobosz

„Chyba że umiesz wyprzedzić bieg wydarzeń i zaklinając przyszłość, napisać dobre zakończenie” – tymi słowami Mikołaj Grynberg kończy swoją prozatorską książkę
Rejwach i od tych słów rozpoczyna następną. Poufne to zbiór opowiadań o żegnaniu się z przeszłością, ze zmarłymi przodkami, z rzeczami i opowieściami, które
po nich pozostały, a także o początku życia dla siebie, kiedy nie ma już nikogo, kto mógłby powiedzieć, że jest z nas dumny…

„Pojechali pociągiem i nie wrócili”

Marzena Dobosz

Inscenizacja Rejwachu Mikołaja Grynberga  w warszawskim Teatrze Żydowskim to opowieść  o ukrywaniu i odkrywaniu prawdy, o strachu, wstydzie,  a także o odpowiedzialności za życie drugiego człowieka. Andrzej Krakowski, reżyser przedstawienia, połączył głosy bohaterów reprezentujących różne generacje Polaków Żydów i Polaków nie-Żydów, by pokazać, że w kraju, w którym dokonała się Zagłada wielkiej części jego populacji, słowo na „ż” wciąż budzi popłoch…

Naszkowska i Grynberg w Arsenale

Data wydarzenia: 
12 październik 2018
Fot. Zbigniew Pakuła
Od lewej: Piotr Forecki, Krystyna Naszkowska i Mikołaj Grynberg. Fot. Z.Pakula
Krystyna Naszkowska. Fot. Z.Pakula
Mikołaj Grynberg. Fot. Z.Pakula
Fot. Z.Pakula

Zapraszamy na spotkanie zorganizowne w ramach Festiwalu ENDEMITY wokół książek Krystyny Naszkowskiej i Mikołaja Grynberga: "Wspólnota, która zniknęła. W 50 rocznicę marca". Prowadzenie: Piotr Forecki. Patronat prasowy: czasopismo "Miasteczko Poznań". Spotkanie w gościnnych progach Galerii Miejskiej Arsenał (Stary Rynek).

Subskrybuje zawartość

© Copyright 2014