Żydzi

Wielkie poruszenie

Emilia Walczak
Wielkie poruszenie

Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego od dobrych już paru
lat zajmuje się publikacją książek związanych z historią
i kulturą Żydów w Polsce. Nie do przecenienia jest oczywiście
świetna seria „Judaica Łódzkie”, w ramach której ukazało się między
innymi pierwsze tłumaczenie na język polski jidyszowych Bałut.
Powieści o przedmieściu (2018) Jisroela Rabona czy też Sztetl,
szund, bunt i Palestyna. Antologia twórczości literackiej Żydów
w Łodz
i (1905–1939) pod redakcją Dariusza Dekierta, Ewy Wiatr
i Krystyny Radziszewskiej z 2019 roku. Ale również pośród książek
z zakresu filologii polskiej znaleźć można prawdziwe perełki. I tak
jak pasjonująca i rzucająca całkiem nowe światło na kanonicznych

Cerowała pamięć (O Łucji Pawlickiej-Nowak)

Dwudziestego siódmego lutego 2020 roku zmarła Łucja Pawlicka-Nowak. Miała 82 lata. Była dyrektorem Muzeum Okręgowego w Koninie w latach 1974–2006, następnie do końca 2012 roku pracownikiem tegoż Muzeum. W latach 1987–1990 organizowała Muzeum byłego Obozu Zagłady w Chełmnie nad Nerem i kierowała badaniami archeologicznymi na terenach tego ośrodka. Autorka wielu publikacji na temat zagłady Żydów w Chełmnie, także obszernego komentarza do publikacji Zwój domu niewoli. W książce zawarto przejmujące pamiętniki, które powstawały od marca 1942 do sierpnia 1943 roku.

W Kępnie znaleziono macewy

Data wydarzenia: 
29 kwiecień 2020
Fot. Tygodnik Kępiński
W Kępnie znaleziono macewy
W Kępnie znaleziono macewy
W Kępnie znaleziono macewy
W Kępnie znaleziono macewy
W Kępnie znaleziono macewy

Od listopada 2019 roku w Kępnie trwają prace związane z modernizacją ulic na osiedlu Przemysława. Inwestor, Wodociągi Kępińskie, zlecił ostrowskiej firmie Indkadro wymianę starej sieci wodno-kanalizacyjnej i założenie nawierzchni asfaltowej wraz z budową chodników. W kwietniu, w czasie prac drogowych na ulicy Nowowiejskiego robotnicy natrafili na ułożone w ziemi macewy z tutejszego cmentarza żydowskiego na Grzybowie. Były one użyte przez Niemców w czasie okupacji Kępna jako materiał budowlany. O znalezisku anonimowo poinformował „Tygodnik Kępiński” jeden z mieszkańców miasta.

Między Płonką a Jordanem. Pięciu Żydów z miasta Płońska

Michał Sobelman

Po raz pierwszy odwiedziłem Płońsk latem 1993 roku. Byłem wówczas członkiem izraelskiej ekipy filmowej, realizującej serial dokumentalny Po-lan-Yah o historii polskich Żydów. Celem naszej jednodniowej wyprawy było zobaczenie i sfilmowanie starego Płońska, rodzinnego miasta Dawida Ben Guriona, twórcy i założyciela współczesnego Izraela. Pierwsze wrażenie było dość nijakie: typowe mazowieckie miasteczko, 65 kilometrów na północny zachód od Warszawy. Dwadzieścia kilka tysięcy mieszkańców, w tym zapewne ani jednego Żyda, dość charakterystyczny rynek, przyjemna na pozór rzeczka, główne ulice w centrum miasta nazwane, z szacunku dla większych okolicznych miast, Płocką i Warszawską, przy których zachowało się jeszcze kilka starych, drewnianych domów, sugerujących jakąś przeszłość.

Wygnani, wysiedleni, deportowani (80. rocznica wysiedlenia Żydów z Poznania)

Zbigniew Pakuła

Trzynastego grudnia 2019 roku minęło osiemdziesiąt lat od wysiedlenia Żydów z Poznania. Zgromadzonych  w obozie przesiedleńczym lager Glowna (obóz Główna) wywieziono wagonami do Generalnego Gubernatorstwa w okolice ostrowa lubelskiego. Wśród wysiedlonych był ostatni rabin Poznania Dawid Szyja Sender z żoną Esterą i synkiem Henochem.

Dominikanin w drodze

Zbigniew Pakuła /rec. książki "Otwarta brama"/

Auswanderung. Exodus Żydów z Wielkopolski w laatch 1918-1921

Zbigniew Pakuła
Piotr Wróbel

Prof. Piotr Wróbel

"Auswanderung". Exodus Żydów z obszaru Wielkopolski w latach 1918-1921.

 

Niebieskie maki na Monte Cassino

Zbigniew Pakuła
Niebieskie maki na Monte Cassino

W 70. rocznicę przypomnijmy udział żydowskich żołnierzy w bitwie pod Monte Cassino. Zwłaszcza, że w armii generała Andersa, która stoczyła tę zwycięską bitwę, odnajdziemy wiele wielkopolskich śladów. Wśród żołnierzy poległych jeszcze na terenie ZSRR, a później w Iraku, Palestynie i Włoszech znajdziemy  m.in. Dawida Beatusa i Mońka Kapłana z Kalisza, Artura Goldbarda z Szamotuł, Maksymiliana Dawidowicza ze Złoczewa, Mieczysława Zybelberga z Koła. Tych śladów jest więcej gdy poszukamy ich w Armii Czerwonej czy na froncie zachodnim. Tu wśród poległych znajdziemy m.in. Władysława Cymermana z Ostrowca pod Kaliszem, który zginął pod Mirosławcem, Michała  Korna z Włodawy, Dawida Rubinszteina z Turku.

Subskrybuje zawartość

© Copyright 2014