marzec 1968

Rok 1967: w pętli inwigilacji

Zbigniew Pakuła
Zbigniew Pakuła

Marzec ’68 kojarzy się przede wszystkim z rewoltą studentów i buntem młodego pokolenia broniącego podstawowych demokratycznych wolności. Wydarzeniom marcowym towarzyszyła potężna antysyjonistyczna nagonka będąca kolejną erupcją polskiego antysemityzmu. Dotknęła ona także Żydów mieszkających w Poznaniu i Wielkopolsce, mających  za sobą doświadczenia roku 1967, kiedy to władze Polski chciały pozbawić ich dumy z niepodległego izraela. Większość z nich w kilku kolejnych latach podjęła decyzję o wyjeździe z Polski z dokumentem podróży  w jedną stronę. Do emigracji przekonała ich obawa  o przyszłość dzieci, zraniona duma, usunięcie z pracy.  i doświadczenia roku 1967.

Wyjazd

Michał Sobelman

Niniejszy tekst jest karkołomną próbą zrekonstruowania własnej pamięci. Mówiąc prościej, abstrahując od przeczytanych prac  i analiz, chciałbym przedstawić jedynie to, co utkwiło w mojej świadomości i co pamiętam z tamtych lat.

Polska drugiej połowy lat sześćdziesiątych, okres tzw. „małej stabilizacji”. Potworna szarość i siermiężna nuda na ulicach naszych miast, którą tylko czasami można było utopić w morzu wódy. Kawa zbożowa, brak masła w sklepach, coca-cola – napój imperialistów,  w telewizji hasła o „imperialistycznych mackach Ameryki” i „izraelskiej soldatesce”. 

Subskrybuje zawartość

© Copyright 2014