synagoga

Wykład o synagodze przy ulicy Stawnej

Data wydarzenia: 
26 październik 2017
Fot. Z.Pakula
Fot. Z.Pakula
Fot. Z.Pakula
Fot. G.Banaszkiewicz
Wykład o synagodze przy ulicy Stawnej

Wokół architektury Nowej Synagogi w Poznaniu - tak brzmiał temat wykładu dr Eleonory Bergman z Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Spotkał się z dużym zainteresowaniem - po wykładzie rozgorzała dyskusja dotycząca historii budynku i obecnych problemów z jego zagospodarowaniem. Wykład zorganizowano w Domu Spotkań z okazji mijającej 110. rocznicy oddania budynku do użytku żydowskiej gminie w Poznaniu.

Spotkanie zrealizowano w ramach programu Domu Spotkań współfinansowanego z budżetu Miasta Poznań.

#poznanwspiera

Dom przy Stawnej

Zbigniew Pakuła

Jerzy Solarski mieszkał w domu przy Stawnej. Z okna kuchni widział synagogę. W słoneczny dzień lśniła jej miedziana kopuła i wieńcząca ją Gwiazda Dawida. Tak było do 15 kwietnia 1940 roku, kiedy to Niemcy zrzucili gwiazdę. Wkrótce Solarskich wyrzucono z mieszkania, a dom rozebrano.

Słyszysz? Synagoga

Data wydarzenia: 
9 grudzień 2015
Słyszysz? Synagoga

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Autorką książki "Słyszysz? Synagoga", dr Joanną Roszak. Rozmowę poprowadzą dr Anita Jarzyna i dr Rafał Koschany.
Spotykamy się w Księgarni "Bookowski" w środę, 9 grudnia, o godz. 15.00 (Centrum Kultury Zamek, Poznań).
Książka "Słyszysz? Synagoga." jest zbiorem wywiadów zainspirowanych historią poznańskiej synagogi, znanej jako "pływalnia miejska". Wśród Jej rozmówców m.in. Bronek (Baruch) Bergman, który urodził się przy ulicy Żydowskiej.

Galeria Inna zaprasza

Data wydarzenia: 
18 czerwiec 2015
Synagoga w Zabłudowie

24 czerwca 2015 r. przypada 74. rocznica spalenia synagogi w Zabłudowie. Dla  upamiętnienia tego wydarzenia Galeria Inna zaprasza na pokaz specjalnie na  tę okazję wykonanej wycinanki autorstwa Piotra Sztuczyńskiego pt. „Płonąca synagoga”.

Zapraszam 24 czerwca 2015 r. o godz. 18.00 do Galerii Inna, Warszawa, Senatorska 20.

 Marianna Knothe

Cmentarz żydowski w Pile

Zbigniew Pakuła
Wojciech Skowroński
Pomnik upamietniający cmentarz żydowski w Pile - projekt prof. Janusza Marciniaka (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu)

Cmentarz żydowski w Pile

Najbardziej obszernym i wyczerpującym dokumentem opisującym dzieje Żydów w Pile jest dzieło Petera Simonsteina Cullmana pt. „Historia społeczności żydowskiej Schneidemühl: 1641 do Holocaustu”. Z niego możemy dowiedzieć się, że pierwsze udokumentowane wzmianki o Żydach w mieście dotyczą pierwszej połowy XVI wieku. Identyczną datę potwierdził niemiecki historyk Richard Havemann. Niemniej stałe osadnictwo żydowskie związane z powstaniem gminy wyznania mojżeszowego tzw. kahału oraz ustanowieniem domu modlitewnego, to okres nieco późniejszy, który autor opracowania datuje na początek drugiej połowy XVI w. W tym czasie kroniki cytują skromną, lecz dostrzegalną statystykę żydowskich domów oraz zamieszkujących je lokatorów.

Niepojmowalne

Zbigniew Pakuła
Andrzej Pakuła
Artykuł w "Głosie Wielkopolskim"

Na frontalnej ścianie poznańskiej synagogi przy ul. Stawne po dziś dzień wisi ogromny baner ze słowem niepojmowalne – hasłem przewodnim trzeciej edycji Mediations Biennale, która odbyła się jesienią 2012 roku. Symboliczna gra jaka toczy się pomiędzy tym pojęciem a niszczejącym budynkiem - choć z całą pewnością nie była zamierzeniem organizatorów biennale – doskonale opisuje wciąż nierozwiązaną kwestię przyszłości i przeznaczenia zarówno budynku synagogi, jak i jego najbliższego otoczenia.

Palimpsest obecności

Zbigniew Pakuła
Z platykiem miasta Poznania, Janem Libickim, rozmawia Andrzej Pakuła
Palimpsest obecności

Czy  Pana zdaniem rewitalizacja dzielnicy żydowskiej Poznania ma sens ? Jak pogodzić sprzeczność: jednocześnie modernizować i chronić przed modernizacją ?

Wstydem jest... Debata o synagodze w poznańskiej prasie

Zbigniew Pakuła
Wstydem jest... Debata o synagodze w poznańskiej prasie

W latach 90. XX w. na łamach prasy poznańskiej pojawiły się pierwsze artykuły dotyczące problemu zwrotu majątku żydowskiego. Przypominano istniejące poznańskie domy modlitwy: zbeszczeszczoną synagogę przy Stawnej i Beit ha Midrasz przy Żydowskiej,  cmentarz żydowski przy Głogowskiej, Dom Starców, przedwojenną siedzibę gminy przy narożniku Stawnej i Szewskiej. Ponieważ po wojnie w Poznaniu nie odrodziła się gmina żydowska obiekty te zostały przejęte przez miasto, a teren  cmentarza zabudowały Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Subskrybuje zawartość

© Copyright 2014