Muzeum Polin

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych

Data wydarzenia: 
6 marzec 2021
Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych
Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych  został ustanowiony w 2012 r. przez Parlament Europejski, by upamiętniać osoby, które w XX wieku przeciwstawiały się reżimom totalitarnym. Idea ta nawiązuje do nadawanego przez Państwo Izrael tytułu Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.
Z tej okazji przybliżamy w tym roku zagadnienie pomocy udzielanej przez Żydów innym Żydom podczas Zagłady. Uważamy, że takie osoby są Sprawiedliwymi, rozumianymi w szerokim i uniwersalnym znaczeniu tego pojęcia – to ludzie, którzy przeciwstawili się totalitaryzmowi nazistowskich Niemiec, wystąpili w obronie godności i praw człowieka.

Łączy nas pamięć

W 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim Stowarzyszenie Miasteczko Poznań dołączyło do ogólnopolskiej akcji „Łączy nas pamięć” zainicjowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Zbierzmy się – zaapelowało Stowarzyszenie – zaświadczając, że pamiętamy o tym, co zdarzyło się w getcie, w którym podczas wojny mieszkali także Żydzi z Poznania i Wielkopolski. Pamiętajmy  o tych, którzy walczyli i zginęli. Także o tych, którzy pamięć o nich podtrzymywali: Marku Edelmanie, Jacku Kuroniu, Zofii Kuratowskiej i wielu innych ludzi dobrego serca. Mieszkańców Poznania zaproszono pod gmach byłej synagogi przebudowanej podczas wojny na basen.

"Stan wyjątkowy" w Muzeum Polin

Data wydarzenia: 
17 wrzesień 2015
"Stan wyjątkowy" w Muzeum Polin
"Stan wyjątkowy" w Muzeum Polin

Zapraszamy na „Stan wyjątkowy” – spektakl współtworzony przez uczniów i studentów

Czy bieda jest stanem wyjątkowym? Kto i w jakim sensie miewa interes w tym, że w naszym świecie, w naszym kraju i w naszym mieście bywa nierówno?

Dokument Podróży

Data wydarzenia: 
10 lipiec 2015
Dokument Podróży

DOKUMENT PODRÓŻY
Performans TR Warszawa w Muzeum POLIN

16, 17, 18, 19 lipca,
 godzina 20.00

Subskrybuje zawartość

© Copyright 2014