Katarzyna Kuczyńska-Koschany

Żydowska Warszawa - żydowski Berlin. Spotkanie z Aliną Molisak

Data wydarzenia: 
23 listopad 2017
Żydowska Warszawa - żydowski Berlin. Spotkanie z Aliną Molisak
Żydowska Warszawa - żydowski Berlin. Spotkanie z Aliną Molisak

Koło Miłośników Kultury i Literatury Żydowskiej "Dabru emet" (UAM) i Dom Spotkań przy Żydowskiej 15A zapraszają serdecznie na spotkanie autorskie z dr hab. Aliną Molisak, poświęcone Jej najnowszej książce pt. Żydowska Warszawa - żydowski Berlin. Literacki portret miasta w pierwszej połowie XX wieku" (IBL PAN, 2016).

Spotkanie poprowadzi prof. Katarzyna Kuczyńska-Koschany, opiekunka naukowa Koła "Dabru emet".

Zapraszamy w najbliższy czwartek, 23 listopada 2017 o godz. 15.30 w Domu Spotkań przy Żydowskiej 15A.

 

*****

O książce Aliny Molisak tak pisał Henryk Grynberg:

Kwietniowe spotkania Koła Miłośników Kultury i Literatury Żydowskiej „Dabru emet”

Data wydarzenia: 
2 kwiecień 2017 - 26 kwiecień 2017

Kwietniowe spotkania Koła Miłośników Kultury i Literatury Żydowskiej „Dabru emet”

 

W kwietniu 2017 roku Koło Miłośników Kultury i Literatury Żydowskiej zaprasza na kilka spotkań oraz na konferencję o Zuzannie Ginczance.

SPOTKANIA NASTĘPUJĄCE(otwarte, dla wszystkich zainteresowanych):

*6 kwietnia 2017, godz. 17.00, sala 226 Collegium Maius – spotkanie z mgr Piotrem Krajewskim (IH UAM), doktorantem w Zakładzie Dydaktyki Historii, studentem teorii muzyki i nauczycielem historii w szkole muzycznej. Spotkanie jest zatytułowane Zagłada, muzyka, edukacja.

Miriam Akavia. In Memoriam

Data wydarzenia: 
20 kwiecień 2016
Program sesji. Zdjęcie pisarki - Zb. Pakuła

Sesja naukowa poświęcona Miriam Akavii odbędzie się 20 kwietnia w Poznaniu. Jej organizatorem jest koło naukowe "Dabru Emet" i prof. Katarzyna Kuczyńska-Koschany. Miriam Akavia zmarła 16 stycznia 2015 roku. Wcześniej wspominali ją jej przyjaciele - dziennikarze (Barbara Ordyk, Andrzej Kozioł i Zbigniew Pakuła) w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie. Także w Tel Avivie, w Instytucie Kultury Polskiej odbyło się w ubiegłym roku spotkanie poświęcone Miriam z udziałem jej córek. Teraz, w Poznaniu, literaturoznawcy zastanawiać się będą nad dorobkiem izraeslkeij pisarki. Autorami 10 referatów będą m.in.  prof. Katarzyna Kuczyńska-Koschany, Jagoda Budzik, Joanna Roszak, Daria Nowicka i Tomasz Nierychły.

Język antytotalitarnego sprzeciwu

Bartłomiej Krupa
Język antytotalitarnego sprzeciwu

Ludzie nie żyją wyłącznie w świecie obiektywnym ani też wyłącznie w świecie działań społecznych w zwykłym rozumieniu, lecz pozostają w dużej mierze na łasce języka, który stał się środkiem ekspresji w ich społeczeństwie. Iluzją jest wyobrażenie, że przystosowujemy się do rzeczywistości w zasadzie bez użycia języka, który jest tylko niezbyt istotnym narzędziem rozwiązywania specyficznych problemów komunikacji czy refleksji. Prawda wygląda tak, że „realny świat” jest w znacznej mierze zbudowany nieświadomie na zwyczajach językowych danej grupy – pisał przed stu laty amerykański antropolog Edward Sapir (tegoż, Kultura, język, osobowość. Wybrane eseje, Warszawa 1978, s. 88), nawiasem mówiąc urodzony w 1884 roku na terenie dzisiejszej Polski, w Lęborku.

Subskrybuje zawartość

© Copyright 2014