W Kępnie znaleziono macewy

Data wydarzenia: 
29 kwiecień 2020
Fot. Tygodnik Kępiński
W Kępnie znaleziono macewy
W Kępnie znaleziono macewy
W Kępnie znaleziono macewy
W Kępnie znaleziono macewy
W Kępnie znaleziono macewy

Od listopada 2019 roku w Kępnie trwają prace związane z modernizacją ulic na osiedlu Przemysława. Inwestor, Wodociągi Kępińskie, zlecił ostrowskiej firmie Indkadro wymianę starej sieci wodno-kanalizacyjnej i założenie nawierzchni asfaltowej wraz z budową chodników. W kwietniu, w czasie prac drogowych na ulicy Nowowiejskiego robotnicy natrafili na ułożone w ziemi macewy z tutejszego cmentarza żydowskiego na Grzybowie. Były one użyte przez Niemców w czasie okupacji Kępna jako materiał budowlany. O znalezisku anonimowo poinformował „Tygodnik Kępiński” jeden z mieszkańców miasta. Dzięki opublikowaniu artykułu przez redaktora Mirosława Łapę sprawa nabrała rozgłosu, a władze miasta zobowiązały się do zabezpieczenie znalezionych kawałków macew i złożenia ich przy budynku kępińskiej synagogi.

Łapa przypomina, że wiedza o tym, iż w czasie wojny Niemcy budujący drogi na osiedlu Przemysława wykorzystywali nagrobki do utwardzania nawierzchni, była wśród mieszkańców powszechna. Robotnicy długo wspominali, że nie tylko wykorzystywano je do utwardzania, ale również do budowy fundamentów niektórych domów na osiedlu. Łapa przypuszcza, że już w latach 70., gdy zakładano tam sieć wodno-kanalizacyjną, robotnicy musieli natknąć się na macewy, ale w tamtych latach nikt się tym nie przejmował.

Prezes spółki miejskiej Wodociągi Kępińskie w rozmowie z dziennikarzem mówił: „Wiem po rozmowach z mieszkańcami tego osiedla, że jeszcze na ulicy Chopina i Moniuszki mogą pojawić się nagrobki z napisami hebrajskimi. Pracownicy firmy Indkadro zostali poinformowani i uczuleni, aby każde tego typu znalezisko gromadzili na wyznaczonym miejscu”.

Potłuczone macewy zostały znalezione przy ścieku obok obsuniętego krawężnika. Cały ten obszar budowy nie jest objęty nadzorem archeologicznym. Poinformowano jednak o znalezisku konserwatora zabytków w Kaliszu, który obiecał przyjechać do Kępna, by obejrzeć fragmenty macew. Jest raczej pewne, że pochodzą one z cmentarza żydowskiego założonego pod koniec XVII wieku. Szacuje się, że przed 1939 roku na powierzchni 1,6 hektara znajdowało się około 2 000 macew. Cmentarz został zdewastowany przez Niemców podczas wojny, a większość macew wykorzystano do budowy basenu przeciwpożarowego w kępińskim Rynku oraz brukowania ulic. Po wyzwoleniu miasta zostały one użyte także do budowy nieistniejących już dwóch pomników – stojącego na Rynku Pomnika Bohaterów oraz pomnika poświęconego MO, PUBP, KBW. W listopadzie 2007 roku, podczas renowacji Rynku z dawnego basenu zasypanego w latach 50. wydobyto około 200 fragmentów macew, które złożone zostały na placu przy synagodze. W tym samym roku odkryto fragmenty macew podczas likwidacji wspomnianego pomnika z 1948 roku. (MS)

 

© Copyright 2014