Przegląd filmów o tematyce żydowskiej

Data wydarzenia: 
10 grudzień 2017 - 13 grudzień 2017
Przegląd filmów o tematyce żydowskiej

Przegląd filmów o tematyce żydowskiej

Dom Tramwajarza, 10 grudnia 2017 r. (wstęp bezpłatny)

 

Godz. 16.00

NAD BRZEGAMI JARKONU

Izrael 2015, Reż. Avi Belkin (60 min.)

Film odkrywa nieznaną historię rzeki badając zależności między polityką społeczną a naturą w nowy i ważny sposób. Śledzimy historię rzeki od początku istnienia Palestyny, kiedy Arabowie i Żydzi dzielili się jej zasobami. Korzystając z materiałów archiwalnych oraz przeprowadzonych wywiadów reżyser Avi Belkin odkrywa dla nas głębokie powiązania między ludźmi i ich ziemią, pomiędzy naturą a człowiekiem.

 

Godz. 17.30

NA RINGU ŻYCIA

Izrael 2016, Reż. Uri Borreda (60 min.)

Historia 16-letniego chłopca, Noaha Kliegera, który został bokserem, by przetrwać Holocaust. Jako nastolatek przemycał żydowskie dzieci z Belgii do Szwajcarii. Złapany przez Niemców został wywieziony do Auschwitz, gdzie boksował żeby przeżyć. Wyemigrował do Izraela w 1947 roku jako członek załogi statku Exodus. 74 lata później Noach Klieger przemierza tą samą drogę, co w latach 1940-1947.        

 

Godz.  19.00

HUMMUS!

Izrael 2015, Reż. Oren Rosenfeld (72 min.)

Eklektyczny film o hummusie, przepysznym daniu znanym na całym świecie. Opowieść o tajemniczych przepisach, rekordzie Guinessa, roli hummusu w łączeniu muzułmanów, chrześcijan i żydów na Bliskim Wschodzie. Reżyser Oren Rosenfeld pokazuje barwne historie kobiet i mężczyzn, rozsmakowanych w tej potrawie. Film to pełna ironii i humoru opowieść o współzawodnictwie i sporach o to, kto przyrządza najlepszy hummus ponad religijnymi i politycznymi podziałami.

 

DOM SPOTKAŃ (wejściówki do obioru w CIM od 9 grudnia /sobota)

11 grudnia 2017, godz. 18.00

ECHA ZE STRYCHU

USA/Polska 2015, Reż. Debbie Goodstein (36 min.)

Reżyserka razem z 25 członkami rodziny przyjeżdża do Polski, by odwiedzić rodzinę Grocholskich i przekazać następnemu pokoleniu ich wspólną historię. Polska rodzina ukrywała na strychu krewnych Debbie przez dwa lata wojny. W trakcie ceremonii honorującej odwagę Grocholskich wynikło nieporozumienie, które odsłoniło prawdę o tym, co naprawdę wydarzyło się w obliczu niewyobrażalnego zła.

 

11 grudnia, godz. 19.00

W CIENIU DRZEW

Włochy 2016, Reż. Valentina Arena (52 min.)

Enzo udaje się w podróż, by odnaleźć Sprawiedliwego wśród Narodów Świata we włoskim regionie Emilia Romagna. Ich historie są odtwarzane przez prywatne dokumenty, wspomnienia i opowieści. Relacje rekonstruują żywy i ciepły obraz wydarzeń z czasów wojny, pełen szczegółów z codziennego życia, często lekceważonych przez historyków. 

 

12 grudnia, godz. 18.00

WYTRWAŁOŚĆ

Polska 2015, Reż. Małgorzata Imielska (70 min.)

Opowieść o Benie Barenholtzu, legendzie amerykańskiego kina niezależnego. Znamy jego artystyczną biografię, chociażby to, że był pomysłodawcą słynnych Midnight Movies i producentem filmu Barton Fink (1991) braci Coen. Ale co ukształtowało jego życie? Odpowiedź przeniesie nas do małej ukraińskiej wioski ,w której się urodził.

13 grudnia, godz. 18.00

PRZY PLANTY 7/9

Polska/USA 2016, Reż. M.Jaskulski/L.Loewinger (86 min.)

4 lipca 1946 roku zamordowano w Kielcach ponad 40 ocalałych z Holocaustu Żydów. Pogrom stał się symbolem polskiego powojennego antysemityzmu. Z upadkiem komunizmu Bogdan Białek zaczyna publicznie mówić o tamtych wydarzeniach. Zbliżenie między kielczanami a Żydami zaczyna się rodzić, lecz ma też swoją cenę.

 

Przegląd filmów w ramach projektu OTWARTA ŻYDOWSKA. Współfinansowanie z budżetu Miasta Poznania #poznańwspiera

Organizator: Stowarzyszenie Miasteczko Poznań, kurator przeglądu: Marek Bochniarz

Współorganizacja: Stowarzyszenie Żydowskie Motywy, Dom Tramwajarza

© Copyright 2014