Dni Austrii

Data wydarzenia: 
17 październik 2016 - 6 listopad 2016
Dni Austrii

Już po raz drugi Konsulat Generalny Austrii w Krakowie zaprasza na przełomie października i listopada na Dni Austrii. Projekt obejmuje wydarzenia z dziedziny kultury i sztuki oraz edukacji historycznej; to spotkanie z austriacką literaturą, muzyką, sztuką, fotografią i filmem.

Inauguracją Dni Austrii 2016 będzie wernisaż wystawy Ericha Lessinga, którą otworzymy 18 października o godz. 18.00 w Żydowskim Muzeum Galicja.
Po nowym Jorku i Wiedniu zaprezentujemy w Krakowie prace jednego z trójki (wraz z Inge Morath i Ernstem Haasem) najważniejszych Austriaków w historii światowej fotografii XX wieku. Hannah Lessing, córka artysty oraz Danielle Spera, dyrektorka Muzeum Żydowskie w Wiedniu, dokonały bardzo subiektywnego wyboru zdjęć.  Tak powstała intrygująca wystawa obejmująca swym zakresem twórczość Ericha Lessinga począwszy od znanych fotoreportaży politycznych, aż po prace dotąd nigdy nie pokazywane, takie jak cykl Girls of the Sixties o wyborach Miss Polski w latach 60. ubiegłego wieku, zdjęcia belle femme na plaży w Cesenatico we Włoszech, czy zmysłowe ujęcia striptizerek. Patronem medialnym wystawy jest czasopismo społeczno-kulturalne "Miasteczko Poznań".

18 X 2016 o godz. 12.00 zapraszamy na konferencję prasową w Żydowskim Muzeum Galicja, ul. Dajwór 18.

W roku 2016 obchodzimy 260 rocznicę urodzin i 225 rocznicę śmierci W.A. Mozarta. Z tego tytułu zapraszamy do Filharmonii Krakowskiej  na koncerty oratoryjne. Orkiestrą i Chórem Filharmonii Krakowskiej będzie dyrygował Sascha Goetzel, jeden z najwybitniejszych dyrygentów austriackich młodego pokolenia.
Koncert 28 X o godz. 19.30 odbywa się z okazji Święta Narodowego Austrii; sobotni - 29 X o godz. 18.00 - pod Patronatem Generalnego Konsula Honorowego               Austrii w Krakowie. Program: W. A. Mozart – I Symfonia Es-dur KV 16; J. Haydn – Symfonia g-moll, Hob: I:39; W. A.  Mozart – Requiem d-moll KV 626.

W ramach spotkań z literaturą szczególnie zapraszamy na wieczór poświęcony profesorowi Rudolfowi Weiglowi: Wokół książki Fantastyczne laboratorium doktora Weigla z udziałem Haliny Szymury, autorki filmu ZWYCIĘŻYĆ ŚMIERĆ... prof. Rudolf Weigl (pokaz filmu), Krystyny Weigl-Albert – wnuczki Profesora i dr Grzegorza Szopy z Muzeum Narodowego w Przemyślu. Prowadzenie: Łukasz Wojtusik.Na początku listopada - tradycyjnie już – odbędzie się TRAKL-TAT, czyli spotkania z poezją i sztuką inspirowaną twórczością Georga Trakla, austriackiego poety, który zmarł w Krakowie 3 XI 1914 roku. 5 XI poznamy laureatów II. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego jego imienia. Galę konkursu 5 XI, godz. 17.30 uświetnią Świetliki. W tym roku jury konkursu w składzie: prof. Marek Karwala (przewodniczący), Marcin Baran i Wojciech Bonowicz wybrało trójkę zwycięzców spośród ponad 180 autorów, którzy nadesłali zestawy swoich wierszy (rok temu było 56 autorów). 

W listopadzie mija 100 lat od śmierci cesarza Franciszka Józefa I. 7 XI o godz. 18.00 w Sali Fontany Muzeum Historycznego Miasta Krakowa będziemy wspominać Dobre, austriackie czasy w Galicji m. in. z udziałem prof. Jacka Purchli i prof. Bogdana Szlachty.

Podczas ETIUDA ANIMA (22-27 XI ) w ramach cyklu Europa w Krótkim metrażu odbędzie się przegląd filmów austriackich oraz pokaz Tricky Woman.
Z krakowską publicznością spotka się Maia Haderlap, austriacka pisarka, laureatka Nagrody Literackiej im. Ingeborg Bachmann. 22 XI zapraszamy do Międzynarodowego Centrum Kultury na spotkanie Anioł zapomnienia, które poprowadzi prof. Roma Sendyka.

W ramach Dni Austrii 2016 odbędą się też wydarzenia na Śląsku:
- w Sosnowcu (25 X): na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego wykłady   dotyczące literatury 

- w Tychach (6 XI) w ramach TRAKL-TAT-u: spotkanie z autorami książki „Pretekst   Trakla. Trakls Vorwand” Krzysztofem Maćkowskim i Januszem Miką oraz
  z laureatami i jurorami konkursu im. G. Trakla.

Pełny program jest dostępny www.konsulataustrii.com oraz na stronach internetowych Partnerów Dni Austrii 2016

Pomysłodawcą projektu Dni Austrii oraz organizatorem edycji 2016 jest Konsulat Generalny Austrii w Krakowie.

 

© Copyright 2014