Listy Józefa Czapskiego

Data wydarzenia: 
21 kwiecień 2016 - 29 kwiecień 2016
Listy Józefa Czapskiego
Listy Józefa Czapskiego
Listy Józefa Czapskiego

Wystawa Listy Józefa Czapskiego

 

Czapski Art Foundation zaprasza do Nowej Gazowni na wystawę Listy Józefa Czapskiego, która jest dedykowana patronowi tej fundacji. 3 kwietnia br. przypada 120. rocznica urodzin Czapskiego – malarza, pisarza i współtwórcy paryskiej Kultury. Listy Czapskiego i pamiątki z nim związane udostępnił prof. Janusz Marciniak.

Wystawa jest formą osobistego wspomnienia Marciniaka o Czapskim. To kameralna instalacja artystyczna z przedmiotów, których zestawienie emanuje aurą Czapskiego, ale również ma sens poznawczy. Listy zostały tak wyeksponowane, aby można było je czytać. Ich tłem są m.in. rysunki z dzienników Czapskiego, zdjęcia, katalogi i książki z odręcznymi notatkami na marginesach. Wśród pamiątek znalazł się film z 1992 roku – zapis dyskusji o twórczości Czapskiego, w której uczestniczyli: Maria Dąbrowska, Julia Hartwig, Ryszard Krynicki, Wojciech Lipowicz, Janusz Marciniak i Ryszard Przybylski.

15.04 godz.18.00 otwarcie wystawy połączone ze spotkaniem edukacyjnym i projekcją filmu

Wystawa potrwa do 29.04, zwiedzanie w tyg. w godzinach 10.00-15.00 oraz podczas weekendowych wydarzeń.

W kwietniu Fundacja Czapski Art Foundation/Nowa Gazownia pragnie przywołać postać niezwykłą, której życiorys łączył się z historią, kulturą i sztuką. To postać tym bardziej niezwykła, że w tym roku dwie ważne daty przypomną o niej w całej Polsce. Jest nam szczególnie bliska, gdyż stała się patronem naszej Fundacji. Postać, o której mówimy to Józef Czapski. Józef Czapski, wybitny intelektualista, który w swoim bogatym życiu był świadkiem i uczestnikiem najważniejszych wydarzeń politycznych, kulturalnych, przemian społecznych XX wieku, pozostawił po sobie dzieła swojej pracy artystycznej oraz wiele pamiątek i dziś zabytkowych obiektów: książek, listów, rękopisów, rysunków i oczywiście dzieł malarskich.

W tym roku przypada 120 rocznica urodzin Józefa Czapskiego oraz uroczyste otwarcie Pawilonu Józefa Czapskiego, który budowany jest w Krakowie. Ta inicjatywa wskazuje na rolę i znaczenie postaci artysty dla historii i kultury Polski. W latach 2014-2016 Muzeum Narodowe w Krakowie, dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu ze środków pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii oraz ze środków budżetu państwa,  buduje  Pawilon Józefa Czapskiego w kompleksie zabudowy Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, Oddziału Muzeum. Pawilon o powierzchni 600 metrów kwadratowych będzie składał się z odwzorowanego w skali 1:1 pokój Józefa Czapskiego z Maisons-Laffitte, ekspozycji stałej malarstwa Józefa Czapskiego, sali wystaw zmiennych, czytelni i kawiarni. Muzeum Narodowe w Krakowie zakłada digitalizację księgozbioru oraz konserwację obiektów pamiątkowych po artyście.

© Copyright 2014