Nowy numer czasopisma

Data wydarzenia: 
11 styczeń 2021
Nowy numer czasopisma

 

W grudniowym, podwójnym numerze czasopisma polecamy wiele interesujących tekstów i przekładów. Prof. Izolda Kiec pisze o wyborach Miss Judea w 1928 roku, a Krzysztof Modelski  o pisarzu Izraelu Rabonie. W jego tłumaczeniu (z jidysz) zamieszczamy jeden ze szkiców Rabona. Czytelników może zainteresować opowiadanie Janusza Majewskiego, cenionego reżysera filmowego i wiersze Krzysztofa Micha.

Jest kilka wątków poznańskich. Szymon Pietrzykowski opisuje kontakty więźniów poznańskich obozów pracy dla Żydów z polską ludnością cywilną. Hila Marcinkowska prezentuje kaliskiego boksera Jakuba Szpringera. który zginął w Monachium podczas zamachu na izraelskich sportowców. Maciej Moszyński udowadnia, że idee syjonistyczne były znane i popularne w Poznaniu już na przełomie XIX i XX wieku. Przywołuje postać adwokata Maxa Kollenschera, który od 1903 roku współtworzył struktury poznańskiej filii Związku Syjonistycznego w Niemczech (Zionistische Vereinigung für Deutschland – ZVfD). Dzięki jego działalności w Poznaniu, w maju 1912 roku, odbył się XIII ogólnoniemiecki zjazd syjonistów.

Zbigniew Pakuła opowiada o poznańskich Żydach emigrujących do Izraela (wcześniej do Palestyny), przypomina ich aktywność w latach 90. XX wieku, kiedy doszło do upamiętnienia poznańskiej gminy w Jad Waszem i wydania Księgi pamięci. Jan Wilk i Kamil Cajmer przypominają historię jeziora Rusałka, a Marek Bochniarz instalację Doroty Nieznalskiej Rassenhygiene prezentowaną w Centrum Kultury Zamek. Materiały historyczne uzupełniają dwa teksty Michała Sobelmana: o "liście Ładosia" i o Leopoldzie Trepperze. Barbara Kowalewska pisze o Borysie Cyrulniku, ocalonym we Francji podczas II wojny światowej,  żydowskim neuropsychiatrze, autorze wielu książek o posttraumatycznym rozwoju jednostki.

Omawiamy spektakle pokazywane w Teatrze Nowym w Warszawie (Marzena Dobosz pisze o Wyjeżdżamy K. Warlikowskiego ) i w Teatrze W. Horzycy w Toruniu (Aram Stern pisze o Cholernie mocnej miłości  w reżyserii Aleksandry Jakubczak). Piszemy o książkach Kereta, Grynberga, Lasmana, Markusz, Majtelesa i pracy zbiorowej Warsze-Warszawa. Polecamy tekst Krzysztofa Hoffmanna o Bosinach, ostatnim tomie wierszy Tomasza Pietrzaka, którego wiersze publikowaliśmy na łamach czasopisma „Miasteczko Poznań”. 

Mateusz Węgrzyn, wychodząc z wystawy w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oprowadza czytelników po Muranowie, a Marek S. Bochniarz odwiedza Berlin, by napisać o nowej stałej wystawie w w Jüdisches Museum. Bochniarz rozmawia także z Veronicą Nicole Tetelbaum o jej filmach prezentowanych przez Stowarzyszenie Miasteczko Poznań podczas IV Przeglądu Filmów o Tematyce Żydowskiej. Aleksandra Sobieraj nadesłała relację z I Festiwalu Żydowskiego w Grodzisku Mazowieckim i opowiedziała o prezentowanym podczas festiwalu komiksie Michała Rzecznika poświęconemu  "grodziskiemu epizodowi" Marka Edelmana i innych przywódców powstania w getcie warszawskim.

Na okładce rysunek Juliana Feingolda, artysty pochodzącego z Poznania, w którym ukończył (przed wojną) Akademię Sztuk Pięknych. Praca przedstawia Zalusia Mordkowicza z którym Feingold, po wojnie, przebywał w obozie dipisów w Zeilsheim (w amerykańskiej strefie okupacyjnej).

Czasopismo dostępne w wybranych Empikach na terenie kraju, w Poznaniu w CIM i w księgarni w Galerii Miejskiej na Staryn Rynku.

© Copyright 2014